Cassius Mining Limited (ASX:CMD)
0.0410
+0.0070 (20.59%)
Apr 2, 2026, 3:13 PM AEST
Cassius Mining Revenue
Cassius Mining had revenue of 354.00 AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -93.53%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 1.42K, down -98.67% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Cassius Mining had annual revenue of 103.02K with 918.72% growth.
Revenue (ttm)
1.42K
Revenue Growth
-98.67%
P/S Ratio
21,238.44
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
30.07M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 103.02K | 92.91K | 918.72% |
| Jun 30, 2024 | 10.11K | 7.50K | 286.73% |
| Jun 30, 2023 | 2.62K | 2.60K | 23,672.73% |
| Jun 30, 2022 | 11.00 | -104.01K | -99.99% |
| Jun 30, 2021 | 104.02K | 29.77K | 40.09% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Tasman Resources | 21.13M |
| Green Technology Metals | 283.06K |
| Hawsons Iron | 167.48K |
| Somerset Minerals | 141.50K |
| Pivotal Metals | 115.30K |
| Leeuwin Metals | 30.48K |
| Alice Queen | 17.29K |
| GreenTech Metals | 2.02K |