European Metals Holdings Limited (ASX:EMH)
0.2650
-0.0200 (-7.02%)
Apr 2, 2026, 4:10 PM AEST
European Metals Holdings Revenue
In the year 2025, European Metals Holdings had annual revenue of 394.10K AUD. European Metals Holdings had revenue of 394.10K in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -28.54%.
Revenue
394.10K
Revenue Growth
-74.35%
P/S Ratio
173.32
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
68.31M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2025 | 394.10K | - | - |
| Dec 31, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2024 | 868.87K | -247.43K | -22.16% |
| Jun 30, 2023 | 1.12M | -39.07K | -3.38% |
| Jun 30, 2022 | 1.16M | -13.79K | -1.18% |
| Jun 30, 2021 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| CuFe Ltd | 96.13M |
| CZR Resources | 65.17M |
| Native Mineral Resources Holdings | 10.70M |
| Ionic Rare Earths | 1.62M |
| AusQuest | 548.41K |
| Mithril Silver and Gold | 387.79K |
| Toro Energy | 100.00K |
| Critica | 92.47K |
European Metals Holdings News
- 5 weeks ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of February 2026 - Seeking Alpha
- 10 months ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of June 2025 - Seeking Alpha
- 11 months ago - Boliden: A Well-Run European Metals Producer Offers Great Value - Seeking Alpha
- 1 year ago - IRW-News: European Metals Holdings Limited: Subvention in Höhe von 36 Mio. USD aus Just Transition Fund für Projekt Cinovec genehmigt - Onvista
- 1 year ago - AIM Market Roundup: European Metals, CMO, Empyrean - The Armchair Trader
- 1 year ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of February 2025 - Seeking Alpha
- 1 year ago - Buy And Hold These Ten Cheap Lithium Juniors Ready For A Potential Lithium Recovery From 2026 Onwards - Seeking Alpha
- 2 years ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of April 2024 - Seeking Alpha