Encounter Resources Limited (ASX:ENR)
0.2650
+0.0150 (6.00%)
Apr 1, 2026, 4:10 PM AEST
Encounter Resources Revenue
Revenue
n/a
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
n/a
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
148.13M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | - | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | 135.00 | -6.45K | -97.95% |
| Jun 30, 2022 | 6.59K | -137.90K | -95.44% |
| Jun 30, 2021 | 144.49K | 102.49K | 244.01% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Zeotech | 1.24M |
| Peel Mining | 546.54K |
| Talga Group | 151.88K |
| Quantum Graphite | 57.22K |
| Elementos | 45.41K |
| Marmota | 32.61K |
| Altair Minerals | 14.23K |
| KGL Resources | -54.45K |