Great Boulder Resources Limited (ASX:GBR)
0.1100
+0.0050 (4.76%)
May 27, 2026, 4:10 PM AEST
Great Boulder Resources Revenue
Great Boulder Resources had revenue of 18.96K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 69.10% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 114.77K, up 19.17% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Great Boulder Resources had annual revenue of 149.58K with 178.33% growth.
Revenue (ttm)
114.77K
Revenue Growth
+19.17%
P/S Ratio
1,193.03
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
136.92M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 149.58K | 95.84K | 178.33% |
| Jun 30, 2024 | 53.74K | 6.50K | 13.75% |
| Jun 30, 2023 | 47.25K | 43.57K | 1,185.66% |
| Jun 30, 2022 | 3.68K | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Energy Transition Minerals | 587.00K |
| Peel Mining | 546.54K |
| Encounter Resources | 74.15K |
| Quantum Graphite | 57.22K |
| Marmota | 32.61K |
| DevEx Resources | -72.45K |
| Renascor Resources | -380.85K |
| Cygnus Metals | -558.54K |
Great Boulder Resources News
- 23 days ago - Peak Hill Divested for $58.3M and a 1.0% NSR Royalty - Benzinga