Lotus Resources Limited (ASX:LOT)
1.360
-0.065 (-4.56%)
Apr 2, 2026, 4:11 PM AEST
Lotus Resources Revenue
Lotus Resources had revenue of 196.56K AUD in the twelve months ending December 31, 2025, up 829.01% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Lotus Resources had annual revenue of 196.56K with 829.01% growth.
Revenue
196.56K
Revenue Growth
+829.01%
P/S Ratio
1,890.41
Revenue / Employee
10.92K
Employees
18
Market Cap
371.58M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 196.56K | 175.40K | 829.01% |
| Jun 30, 2024 | 21.16K | -81.31K | -79.35% |
| Jun 30, 2023 | 102.47K | -64.46K | -38.62% |
| Jun 30, 2022 | 166.93K | 39.82K | 31.33% |
| Jun 30, 2021 | 127.11K | 17.45K | 15.91% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Aurelia Metals | 387.92M |
| Metro Mining | 378.36M |
| Red Hill Minerals | 22.99M |
| Australian Strategic Materials | 10.10M |
| Metal Powder Works | 2.72M |
| ioneer | 983.48K |
| European Lithium | 946.12K |
| Centaurus Metals | 630.74K |
Lotus Resources News
- 2 years ago - Lotus Resources Announces Participation in 121 Mining Investment Conference in Cape Town - Newsfile Corp
- 4 years ago - Feasibility Study Underway Following Strong Results From Technical Studies - PRNewsWire