Go Metals Corp. (CSE:GOCO)
0.0500
-0.0100 (-16.67%)
May 22, 2026, 2:54 PM EST
Go Metals Market Cap
Go Metals has a market cap or net worth of CAD 666.51 thousand as of May 22, 2026. Its market cap has decreased by -28.57% in one year.
Market Cap
666.51K
Enterprise Value
577.53K
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.05
Market Cap Chart
Since December 11, 2017, Go Metals's market cap has decreased from 3.16M to 666.51K, a decrease of -78.88%. That is a compound annual growth rate of -16.81%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 22, 2026 | 666.51K | -58.33% |
| Dec 31, 2025 | 1.60M | 50.00% |
| Dec 27, 2024 | 1.07M | 4.35% |
| Dec 29, 2023 | 1.02M | -82.61% |
| Dec 30, 2022 | 5.88M | 657.35% |
| Dec 31, 2021 | 775.92K | -73.90% |
| Dec 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 19, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 11, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Pedro Resources | 796.22K |
| Vantex Resources | 769.48K |
| Tana Resources | 754.00K |
| BE Resources | 738.27K |
| Glen Eagle Resources | 729.01K |
| Lithos Group | 728.54K |
| Sassy Gold | 665.48K |
| Arcland Resources | 633.71K |