Voltage Metals Corp. (CSE:VOLT)
0.0050
0.00 (0.00%)
May 29, 2026, 9:30 AM EST
Voltage Metals Market Cap
Voltage Metals has a market cap or net worth of CAD 553.23 thousand as of May 29, 2026. Its market cap has decreased by -83.33% in one year.
Market Cap
553.23K
Enterprise Value
1.06M
Revenue
450.00K
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.01
Market Cap Chart
Since March 18, 2022, Voltage Metals's market cap has decreased from 12.42M to 553.23K, a decrease of -95.55%. That is a compound annual growth rate of -52.33%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 29, 2026 | 553.23K | -50.00% |
| Dec 31, 2025 | 1.11M | - |
| Dec 24, 2024 | 1.11M | -33.33% |
| Dec 29, 2023 | 1.66M | -21.48% |
| Dec 30, 2022 | 2.11M | -82.98% |
| Mar 18, 2022 | 12.42M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| BE Resources | 738.27K |
| Glen Eagle Resources | 729.01K |
| Lithos Group | 728.54K |
| Sassy Gold | 665.48K |
| Arcland Resources | 633.71K |
| Rex Resources | 612.98K |
| Geologica Resource | 610.65K |
| Running Fox Resource | 547.71K |