Lithos Group Ltd. (CSE:LITS)
0.0800
0.00 (0.00%)
At close: Apr 28, 2026
Lithos Group Market Cap
Lithos Group has a market cap or net worth of CAD 728.54 thousand as of May 1, 2026. Its market cap has decreased by -96.56% in one year.
Market Cap
728.54K
Enterprise Value
1.77M
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.08
Market Cap Chart
Since September 22, 2011, Lithos Group's market cap has increased from 240.00K to 728.54K, an increase of 203.56%. That is a compound annual growth rate of 7.90%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| Apr 28, 2026 | 728.54K | 33.33% |
| Dec 31, 2025 | 546.40K | -81.55% |
| Dec 30, 2024 | 2.96M | -94.16% |
| Dec 29, 2023 | 50.68M | 4,462.14% |
| Dec 31, 2021 | 1.11M | -87.68% |
| Dec 29, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 22, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Tana Resources | 848.25K |
| Aurora Royalties | 809.73K |
| Pedro Resources | 796.22K |
| New Destiny Mining | 791.20K |
| MegaWatt Lithium and Battery Metals | 729.49K |
| Glen Eagle Resources | 729.01K |
| Vantex Resources | 721.39K |
| Sassy Gold | 665.48K |