Highrock Resources Ltd. (CSE:HRK)
0.0300
0.00 (0.00%)
May 14, 2026, 4:00 PM EST
Highrock Resources Market Cap
Highrock Resources has a market cap or net worth of CAD 840.15 thousand as of May 15, 2026.
Market Cap
840.15K
Enterprise Value
1.14M
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.03
Market Cap Chart
Since March 6, 2023, Highrock Resources's market cap has decreased from 1.39M to 840.15K, a decrease of -39.41%. That is a compound annual growth rate of -14.72%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| Apr 27, 2026 | 840.15K | 7.69% |
| Dec 29, 2025 | 780.15K | -13.62% |
| Dec 20, 2024 | 903.18K | -3.03% |
| Dec 21, 2023 | 931.35K | -32.83% |
| Mar 6, 2023 | 1.39M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Newpath Resources | 1.18M |
| Aloro Mining | 1.15M |
| E2Gold | 1.15M |
| EnviroMetal Technologies | 1.14M |
| Pegmatite One Lithium and Gold | 1.05M |
| International Iconic Gold Exploration | 861.27K |
| Red Lake Gold | 758.09K |
| Infinico Metals | 732.54K |