Red Lake Gold Inc. (CSE:RGLD)
0.0150
0.00 (0.00%)
At close: May 14, 2026
Red Lake Gold Market Cap
Red Lake Gold has a market cap or net worth of CAD 758.09 thousand as of May 15, 2026. Its market cap has decreased by -63.67% in one year.
Market Cap
758.09K
Enterprise Value
752.20K
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.02
Market Cap Chart
Since May 10, 2018, Red Lake Gold's market cap has decreased from 1.50M to 758.09K, a decrease of -49.56%. That is a compound annual growth rate of -8.18%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 14, 2026 | 758.09K | -66.67% |
| Dec 31, 2025 | 2.27M | -58.85% |
| Dec 31, 2024 | 5.53M | 71.81% |
| Dec 29, 2023 | 3.22M | 179.00% |
| Dec 29, 2022 | 1.15M | -86.00% |
| Dec 29, 2021 | 8.23M | -26.10% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 27, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| May 10, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| E2Gold | 1.15M |
| EnviroMetal Technologies | 1.14M |
| Pegmatite One Lithium and Gold | 1.05M |
| Discovery Harbour Resources | 1.05M |
| International Iconic Gold Exploration | 861.27K |
| Highrock Resources | 840.15K |
| Infinico Metals | 732.54K |
| Gold'n Futures Mineral | 709.15K |