Planet Based Foods Global Inc. (CSE:PBF)
0.0250
0.00 (0.00%)
At close: May 26, 2026
Planet Based Foods Global Market Cap
Planet Based Foods Global has a market cap or net worth of CAD 874.63 thousand as of May 28, 2026. Its market cap has decreased by -81.54% in one year.
Market Cap
874.63K
Enterprise Value
1.35M
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
0.63
Stock Price
0.03
Market Cap Chart
Since January 11, 2022, Planet Based Foods Global's market cap has decreased from 37.83M to 874.63K, a decrease of -97.69%. That is a compound annual growth rate of -57.75%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 26, 2026 | 874.63K | -70.59% |
| Dec 30, 2025 | 2.97M | 352.56% |
| Dec 27, 2023 | 657.09K | -88.32% |
| Dec 30, 2022 | 5.63M | -85.12% |
| Jan 11, 2022 | 37.83M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Copland Road Capital | 1.63M |
| Pharmadrug | 1.34M |
| Adastra Holdings | 1.12M |
| Vencanna Ventures | 1.11M |
| Ovation Science | 960.29K |
| Jolt Health | 954.66K |
| Genix Pharmaceuticals | 918.36K |
| Captor Capital | 767.13K |