The Yumy Candy Company Inc. (CSE:TYUM)
0.1000
-0.0050 (-4.76%)
May 11, 2026, 5:28 PM EST
The Yumy Candy Company Market Cap
The Yumy Candy Company has a market cap or net worth of CAD 832.2 thousand as of May 12, 2026. Its market cap has decreased by -93.12% in one year.
Market Cap
832.20K
Enterprise Value
1.23M
Revenue
102.83K
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.10
Market Cap Chart
Since July 9, 2021, The Yumy Candy Company's market cap has decreased from 139.91M to 832.20K, a decrease of -99.41%. That is a compound annual growth rate of -65.31%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 11, 2026 | 832.20K | 66.67% |
| Dec 19, 2025 | 499.32K | -75.00% |
| Dec 30, 2024 | 2.00M | -65.71% |
| Dec 27, 2023 | 5.83M | -57.19% |
| Dec 29, 2022 | 13.61M | -80.81% |
| Dec 31, 2021 | 70.92M | -49.31% |
| Jul 9, 2021 | 139.91M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Loblaw Companies | 70.68B |
| Dollarama | 47.07B |
| George Weston | 36.21B |
| Metro | 18.83B |
| Modern Plant Based Foods | 1.18M |
| CENTR Brands | 927.82K |
| Astron Connect | 908.14K |
| Pond Technologies Holdings | 855.92K |