Voltage Metals Corp. (CSE:VOLT)
| Market Cap | 553.23K -83.3% |
| Revenue (ttm) | 450.00K +125.0% |
| Net Income | -280.76K |
| EPS | -0.00 |
| Shares Out | 110.64M |
| PE Ratio | n/a |
| Forward PE | n/a |
| Dividend | n/a |
| Ex-Dividend Date | n/a |
| Volume | 1,600 |
| Open | 0.0050 |
| Previous Close | 0.0050 |
| Day's Range | 0.0050 - 0.0050 |
| 52-Week Range | 0.0050 - 0.0350 |
| Beta | -0.24 |
| Analysts | n/a |
| Price Target | n/a |
| Earnings Date | Jun 5, 2026 |
About Voltage Metals
Voltage Metals Corp. engages in the acquisition, exploration, and development of mineral property interests in Canada. The company explores for nickel, copper, and cobalt deposits. It holds 100% interests in the Montcalm project, which covers an area of 37.8 square kilometers located in Montcalm Township, Ontario; and the St. Laurent Ni-Cu-Co project that covers an area of 42 square kilometers located northeast of Timmins on the Ontario side of the Quebec border. Voltage Metals Corp. is based in Toronto, Canada. [Read more]
Financial Performance
In 2025, Voltage Metals's revenue was 450,000, an increase of 125.00% compared to the previous year's 200,000. Losses were -280,759, -0.35% less than in 2024.
Financial StatementsNews
Voltage Metals Corp. Adopts Semi-Annual Financial Reporting
Toronto, Ontario--(Newsfile Corp. - May 11, 2026) - Voltage Metals Corp. (CSE: VOLT) ("Voltage" or the "Company") announces that it has elected to move to semi-annual financial reporting ("SAR") pursu...
Voltage Metals Corp. Announces Completion of Option Agreement with Plethora Green Energy
Toronto, Ontario--(Newsfile Corp. - May 27, 2025) - Voltage Metals Corp. (CSE: VOLT) ("Voltage" or the "Company") is pleased to announce that, further to its press release of October 19, 2023, Plethor...
Volta Announces Closing of Oversubscribed Private Placement, Commences Exploration and Agrees to Acquire Claims to Expand its Footprint in the Seymour Lithium Camp, Ontario
HIGHLIGHTS Closed oversubscribed financing – Insiders increased holdings Crew is being mobilized to Dempster Lithium & REE pegmatite located in newly acquired ZigZag Project, for reconnaissance explor...
Voltage Metals Corp. Announces Closing of Oversubscribed $500,000 Convertible Note Financing
Toronto, Ontario--(Newsfile Corp. - January 16, 2024) - Voltage Metals Corp. (CSE: VOLT) (OTC Pink: VLTMF) ("Voltage" or the "Company") is pleased to announce that, further to its press release of Jan...
Voltage Metals Corp. Announces Convertible Note Financing
Toronto, Ontario--(Newsfile Corp. - January 5, 2024) - Voltage Metals Corp. (CSE: VOLT) (OTC Pink: VLTMF) ("Voltage" or the "Company") is pleased to announce that it intends to complete a non-brokered...
Voltage Metals Corp. Announces Extension of Warrant Expiry
Toronto, Ontario--(Newsfile Corp. - December 20, 2023) - Voltage Metals Corp. (CSE: VOLT) (OTC Pink: VLTMF) ("Voltage" or the "Company") is pleased to announce that it has extended the expiry date of ...