Smart Grids AG (HAM:BGZ)
0.2100
+0.0140 (7.14%)
At close: Apr 29, 2026
Smart Grids AG Market Cap
Smart Grids AG has a market cap or net worth of €588 thousand as of April 30, 2026. Its market cap has increased by 775.00% in one year.
Market Cap
588.00K
Enterprise Value
n/a
Revenue
15.13K
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
€0.21
Market Cap Chart
Since December 27, 2012, Smart Grids AG's market cap has decreased from 1.59M to 588.00K, a decrease of -63.09%. That is a compound annual growth rate of -7.20%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| Apr 29, 2026 | 588.00K | 346.81% |
| Dec 30, 2025 | 131.60K | 88.00% |
| Dec 18, 2024 | 70.00K | 25.00% |
| Dec 29, 2023 | 56.00K | 33.33% |
| Dec 30, 2022 | 42.00K | -53.13% |
| Dec 30, 2021 | 89.60K | 113.33% |
| Dec 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 28, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 29, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| HelveticStar Holding AG | 2.00M |
| Wirecard AG | 1.77M |
| Nabag AG | 1.40M |
| independent capital AG | 900.94K |
| Q2M Managementberatung AG | 525.84K |
| Trade & Value AG | 452.25K |
| SolarWorld Aktiengesellschaft | 446.88K |
| Global PVQ SE | 282.15K |