Smart Grids AG (HAM:BGZ)
0.3500
-0.0300 (-7.89%)
At close: May 20, 2026
Smart Grids AG Revenue
In the year 2018, Smart Grids AG had annual revenue of 15.13K EUR with 591.32% growth.
Revenue
15.13K
Revenue Growth
+591.32%
P/S Ratio
64.76
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
980.00K
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2018 | 15.13K | 12.94K | 591.32% |
| Dec 31, 2017 | 2.19K | -1.05K | -32.44% |
| Dec 31, 2016 | 3.24K | -43.00K | -92.99% |
| Dec 31, 2015 | 46.24K | -12.56K | -21.36% |
| Dec 31, 2014 | 58.80K | - | - |
| Dec 31, 2013 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2012 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2011 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2010 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2009 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Wirecard AG | 2.58B |
| SolarWorld Aktiengesellschaft | 810.82M |
| UniDevice AG | 429.87M |
| Trade & Value AG | 1.23M |
| Nabag AG | 907.72K |
| independent capital AG | 500.00K |
| DWK Deutsche Wasserkraft AG | 3.45K |