SolarWorld Aktiengesellschaft (HAM:SWVK)
0.0340
-0.0010 (-2.86%)
At close: May 20, 2026
HAM:SWVK Market Cap
HAM:SWVK has a market cap or net worth of €506.46 thousand as of May 21, 2026. Its market cap has decreased by -67.62% in one year.
Market Cap
506.46K
Enterprise Value
n/a
Revenue
810.82M
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
€0.03
Market Cap Chart
Since July 1, 2024, HAM:SWVK's market cap has decreased from 2.23M to 506.46K, a decrease of -77.33%. That is a compound annual growth rate of -54.50%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 20, 2026 | 506.46K | -26.09% |
| Dec 30, 2025 | 685.22K | -36.11% |
| Dec 30, 2024 | 1.07M | -52.00% |
| Jul 1, 2024 | 2.23M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Aleia Holding AG | 1.48M |
| Nabag AG | 1.40M |
| Smart Grids AG | 1.09M |
| independent capital AG | 878.42K |
| Q2M Managementberatung AG | 525.84K |
| UniDevice AG | 451.50K |
| Trade & Value AG | 448.69K |
| Ripag AG | 248.53K |