Aeris Resources Limited (ASX:AIS)
0.3900
0.00 (0.00%)
Apr 28, 2026, 4:10 PM AEST
Aeris Resources Revenue
Aeris Resources had revenue of 306.30M AUD in the half year ending December 31, 2025, with 6.98% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 590.62M, up 8.08% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Aeris Resources had annual revenue of 577.06M with 6.86% growth.
Revenue (ttm)
590.62M
Revenue Growth
+8.08%
P/S Ratio
0.79
Revenue / Employee
541.35K
Employees
1,091
Market Cap
466.90M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 577.06M | 37.04M | 6.86% |
| Jun 30, 2024 | 540.02M | -72.47M | -11.83% |
| Jun 30, 2023 | 612.49M | 225.90M | 58.44% |
| Jun 30, 2022 | 386.59M | -44.70M | -10.36% |
| Jun 30, 2021 | 431.29M | 203.98M | 89.73% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Aurelia Metals | 387.92M |
| Metro Mining | 378.36M |
| New Murchison Gold | 17.96M |
| Australian Strategic Materials | 10.10M |
| ioneer | 983.48K |
| European Lithium | 946.12K |
| Sovereign Metals | 286.14K |
| Lotus Resources | 196.56K |
Aeris Resources News
- 2 months ago - Aeris Resources Transcript: M&A announcement - Transcripts
- 3 months ago - Aeris Resources Earnings Call Transcript: Q2 2026 - Transcripts
- 6 months ago - Aeris Resources Earnings Call Transcript: Q1 2026 - Transcripts
- 9 months ago - Aeris Resources Transcript: Diggers & Dealers Mining Forum 2025 - Transcripts
- 9 months ago - Aeris Resources Transcript: Noosa Mining Investor Conference - Transcripts
- 9 months ago - Aeris Resources Transcript: Investor Update - Transcripts
- 1 year ago - Aeris Resources Earnings Call Transcript: Q3 2025 - Transcripts
- 1 year ago - Aeris Resources Earnings Call Transcript: Q2 2025 - Transcripts