Astron Corporation Limited (ASX:ATR)
0.5800
-0.0250 (-4.13%)
May 25, 2026, 4:10 PM AEST
Astron Corporation Revenue
Astron Corporation had revenue of 6.40M AUD in the half year ending December 31, 2025, with 2.11% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 13.32M, up 33.17% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Astron Corporation had annual revenue of 10.97M, down -10.20%.
Revenue (ttm)
13.32M
Revenue Growth
+33.17%
P/S Ratio
19.18
Revenue / Employee
21.14K
Employees
630
Market Cap
255.40M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 10.97M | -1.25M | -10.20% |
| Jun 30, 2024 | 12.22M | -2.24M | -15.50% |
| Jun 30, 2023 | 14.46M | -4.54M | -23.90% |
| Jun 30, 2022 | 19.00M | 2.58M | 15.72% |
| Jun 30, 2021 | 16.42M | 7.99M | 94.76% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Syrah Resources | 50.04M |
| Northern Minerals | 1.48M |
| Waratah Minerals | 799.88K |
| Cobre | 718.27K |
| Canyon Resources | 426.97K |
| Tungsten Mining NL | 85.50K |
| Prospect Resources | 62.00K |
| Altair Minerals | 14.23K |