Prospect Resources Limited (ASX:PSC)
0.2900
-0.0050 (-1.69%)
May 11, 2026, 4:10 PM AEST
Prospect Resources Revenue
Revenue
n/a
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
n/a
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
236.07M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | - | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | 417.00K | 48.00K | 13.01% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Syrah Resources | 50.04M |
| Astron Corporation | 13.32M |
| Lake Resources NL | 1.80M |
| Northern Minerals | 1.48M |
| Waratah Minerals | 799.88K |
| Boab Metals | 790.95K |
| Cobre | 718.27K |
| Orion Minerals | 345.00K |
Prospect Resources News
- 3 months ago - First Quantum-backed copper hopeful Prospect Resources seeks $40m - The Australian Financial Review