Alliance Nickel Limited (ASX:AXN)
0.0380
-0.0030 (-7.32%)
Apr 2, 2026, 4:10 PM AEST
Alliance Nickel Revenue
Alliance Nickel had revenue of 426.23K AUD in the half year ending December 31, 2025. This brings the company's revenue in the last twelve months to 426.23K, down -76.62% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Alliance Nickel had annual revenue of 1.37M with 20.72% growth.
Revenue (ttm)
426.23K
Revenue Growth
-76.62%
P/S Ratio
67.87
Revenue / Employee
426.23K
Employees
1
Market Cap
28.93M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 1.37M | 235.49K | 20.72% |
| Jun 30, 2024 | 1.14M | 1.11M | 3,952.55% |
| Jun 30, 2023 | 28.05K | -71.95K | -71.95% |
| Jun 30, 2022 | 100.00K | -100.00K | -50.00% |
| Jun 30, 2021 | 200.00K | 100.00K | 100.00% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Galileo Mining | 930.68K |
| Lincoln Minerals | 601.72K |
| Richmond Vanadium Technology | 374.79K |
| S2 Resources | 137.19K |
| Volt Resources | 92.99K |
| Heavy Minerals | 40.65K |
| MinRex Resources | 17.57K |
| BMG Resources | 7.13K |