Boab Metals Limited (ASX:BML)
0.4300
+0.0250 (6.17%)
Apr 1, 2026, 11:09 AM AEST
Boab Metals Revenue
Boab Metals had revenue of 752.51K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 460.64% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 790.95K, up 230.35% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Boab Metals had annual revenue of 174.31K, down -26.69%.
Revenue (ttm)
790.95K
Revenue Growth
+230.35%
P/S Ratio
295.12
Revenue / Employee
263.65K
Employees
3
Market Cap
233.42M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 174.31K | -63.47K | -26.69% |
| Jun 30, 2024 | 237.78K | -61.08K | -20.44% |
| Jun 30, 2023 | 298.87K | 47.37K | 18.84% |
| Jun 30, 2022 | 251.49K | -264.14K | -51.23% |
| Jun 30, 2021 | 515.63K | 223.72K | 76.64% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| OM Holdings | 953.95M |
| Amaero | 9.91M |
| Metal Powder Works | 2.72M |
| Northern Minerals | 1.48M |
| Waratah Minerals | 799.88K |
| Energy Transition Minerals | 587.00K |
| Canyon Resources | 426.97K |
| Orion Minerals | 345.00K |