Castile Resources Limited (ASX:CST)
0.0900
0.00 (0.00%)
Apr 2, 2026, 3:35 PM AEST
Castile Resources Revenue
Castile Resources had revenue of 55.02K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -60.74%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 239.96K, up 12.75% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Castile Resources had annual revenue of 267.08K, down -1.38%.
Revenue (ttm)
239.96K
Revenue Growth
+12.75%
P/S Ratio
143.35
Revenue / Employee
289.45
Employees
829
Market Cap
34.40M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 267.08K | -3.74K | -1.38% |
| Jun 30, 2024 | 270.82K | 69.40K | 34.46% |
| Jun 30, 2023 | 201.42K | 141.29K | 234.98% |
| Jun 30, 2022 | 60.13K | -18.62K | -23.64% |
| Jun 30, 2021 | 78.75K | 24.86K | 46.12% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Liberty Metals | 415.35K |
| Richmond Vanadium Technology | 374.79K |
| Volt Resources | 92.99K |
| Legacy Minerals Holdings | 71.65K |
| Patagonia Lithium | 13.44K |
| BMG Resources | 7.13K |
| Australian Mines | -9.00K |
| Anax Metals | -74.49K |
Castile Resources News
- 4 months ago - Castile Resources Limited to Present at the Precious Metals & Critical Minerals Virtual Investor Conference December 3rd - GlobeNewsWire