Cygnus Metals Limited (ASX:CY5)
0.1350
+0.0050 (3.85%)
Apr 1, 2026, 4:12 PM AEST
Cygnus Metals Revenue
In the year 2025, Cygnus Metals had annual revenue of 592.40K AUD. Cygnus Metals had revenue of 592.40K in the quarter ending December 31, 2025, a decrease of -76.65%.
Revenue
592.40K
Revenue Growth
-76.65%
P/S Ratio
278.23
Revenue / Employee
26.93K
Employees
22
Market Cap
164.82M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2025 | 592.40K | - | - |
| Dec 31, 2024 | - | - | - |
| Dec 31, 2023 | - | - | - |
| Dec 31, 2022 | - | - | - |
| Dec 31, 2021 | - | - | - |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| OM Holdings | 953.95M |
| Syrah Resources | 50.04M |
| Lake Resources NL | 1.80M |
| Encounter Resources | 74.15K |
| Quantum Graphite | 57.22K |
| Elementos | 45.41K |
| American Rare Earths | -17.91K |
| KGL Resources | -54.45K |
Cygnus Metals News
- 12 days ago - Issue of Shares and Cleansing Notice - GlobeNewsWire
- 19 days ago - Cygnus intends to advance resource evaluation and technical studies following successful A$25m placement - GlobeNewsWire
- 4 weeks ago - Closing date for director nominations - GlobeNewsWire
- 5 weeks ago - Cygnus targets resource growth with start of new drilling and geophysics programs - GlobeNewsWire
- 2 months ago - Cygnus eyes two new mineralised gold prospects for resource growth - GlobeNewsWire
- 3 months ago - Issue and Forfeiture of Performance Rights - GlobeNewsWire
- 4 months ago - Cygnus Metals Limited: Issue of Performance Rights - GlobeNewsWire
- 4 months ago - Drilling hits wide zone of mineralisation in new area well outside resource - GlobeNewsWire