European Lithium Limited (ASX:EUR)
0.2100
0.00 (0.00%)
Mar 31, 2026, 4:10 PM AEST
European Lithium Revenue
European Lithium had revenue of 545.96K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 381.54% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 946.12K, down -20.01% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, European Lithium had annual revenue of 1.24M with 175.31% growth.
Revenue (ttm)
946.12K
Revenue Growth
-20.01%
P/S Ratio
374.44
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
354.27M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 1.24M | 792.36K | 175.31% |
| Jun 30, 2024 | 451.96K | -290.92K | -39.16% |
| Jun 30, 2023 | 742.89K | 565.45K | 318.67% |
| Jun 30, 2022 | 177.44K | 146.61K | 475.52% |
| Jun 30, 2021 | 30.83K | -175.22K | -85.04% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Aurelia Metals | 387.92M |
| Metro Mining | 378.36M |
| Red Hill Minerals | 22.99M |
| Australian Strategic Materials | 10.10M |
| ioneer | 983.48K |
| Meteoric Resources NL | 507.86K |
| Lotus Resources | 196.56K |
| Tungsten Mining NL | 85.50K |
European Lithium News
- 4 weeks ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of February 2026 - Seeking Alpha
- 10 months ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of June 2025 - Seeking Alpha
- 1 year ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of February 2025 - Seeking Alpha
- 1 year ago - Buy And Hold These Ten Cheap Lithium Juniors Ready For A Potential Lithium Recovery From 2026 Onwards - Seeking Alpha
- 2 years ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of April 2024 - Seeking Alpha
- 2 years ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of November 2023 - Seeking Alpha
- 2 years ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of September 2023 - Seeking Alpha
- 2 years ago - Lithium Junior Miners News For The Month Of July 2023 - Seeking Alpha