Globe Metals & Mining Limited (ASX:GBE)
0.1450
+0.0350 (31.82%)
Apr 2, 2026, 3:24 PM AEST
Globe Metals & Mining Revenue
Globe Metals & Mining had revenue of 50.00K AUD in the half year ending December 31, 2025. This brings the company's revenue in the last twelve months to 61.00K. In the fiscal year ending June 30, 2025, Globe Metals & Mining had annual revenue of 11.00K.
Revenue (ttm)
61.00K
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
2,229.46
Revenue / Employee
15.25K
Employees
4
Market Cap
136.00M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 11.00K | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | 199.00K | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Mitchell Services | 199.80M |
| Element 25 | 1.88M |
| Australian Vanadium | 613.00K |
| Lunnon Metals | 197.02K |
| Diatreme Resources | 185.33K |
| Stellar Resources | 30.25K |
| Anson Resources | -20.85K |
| Apollo Minerals | -279.53K |