Kingsland Minerals Ltd (ASX:KNG)
0.0770
-0.0030 (-3.75%)
Apr 2, 2026, 11:49 AM AEST
Kingsland Minerals Revenue
Kingsland Minerals had revenue of 11.84K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -62.37%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 26.21K, down -76.83% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Kingsland Minerals had annual revenue of 71.16K, down -18.94%.
Revenue (ttm)
26.21K
Revenue Growth
-76.83%
P/S Ratio
266.21
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
6.98M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 71.16K | -16.63K | -18.94% |
| Jun 30, 2024 | 87.79K | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Dec 31, 2021 | - | - | - |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Albion Resources | 1.64M |
| Mantle Minerals | 110.14K |
| Clara Resources Australia | 84.53K |
| Australian Silica Quartz Group | 52.01K |
| Kuniko | 46.44K |
| Enterprise Metals | 10.46K |
| Eminence Minerals | 4.20K |
| Renegade Exploration | 719.00 |