King River Resources Limited (ASX:KRR)
0.0240
+0.0010 (4.35%)
May 14, 2026, 4:10 PM AEST
King River Resources Revenue
King River Resources had revenue of 18.52M AUD in the half year ending December 31, 2025, with 47,148.35% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 18.63M, up 14,814.31% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, King River Resources had annual revenue of 174.55K with 89.75% growth.
Revenue (ttm)
18.63M
Revenue Growth
+14,814.31%
P/S Ratio
1.89
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
35.13M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 174.55K | 82.56K | 89.75% |
| Jun 30, 2024 | 91.99K | 91.74K | 36,843.78% |
| Jun 30, 2023 | 249.00 | -2.08K | -89.29% |
| Jun 30, 2022 | 2.32K | -3.77K | -61.86% |
| Jun 30, 2021 | 6.09K | 4.33K | 245.46% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Richmond Vanadium Technology | 374.79K |
| Kali Metals | 116.73K |
| Heavy Minerals | 40.65K |
| EV Resources | 15.17K |
| Firebird Metals | 11.54K |
| Avenira | -9.71K |
| Lefroy Exploration | -17.00K |
| Vital Metals | -378.00K |