Magnetite Mines Limited (ASX:MGT)
0.0340
-0.0030 (-8.11%)
Apr 2, 2026, 4:10 PM AEST
Magnetite Mines Revenue
Magnetite Mines had revenue of 301.00 AUD in the twelve months ending December 31, 2025, down -99.67% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Magnetite Mines had annual revenue of 1.22K, down -99.43%.
Revenue (ttm)
301.00
Revenue Growth
-99.67%
P/S Ratio
25,398.72
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
7.65M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 1.22K | -213.27K | -99.43% |
| Jun 30, 2024 | 214.49K | 1.91K | 0.90% |
| Jun 30, 2023 | 212.59K | 17.14K | 8.77% |
| Jun 30, 2022 | 195.44K | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Mantle Minerals | 110.14K |
| Clara Resources Australia | 84.53K |
| Australian Silica Quartz Group | 52.01K |
| Kuniko | 46.44K |
| Kingsland Minerals | 26.21K |
| Enterprise Metals | 10.46K |
| Eminence Minerals | 4.20K |
| Renegade Exploration | 719.00 |