Metals Australia Ltd (ASX:MLS)
0.0230
0.00 (0.00%)
Apr 1, 2026, 3:45 PM AEST
Metals Australia Revenue
Metals Australia had revenue of 116.12K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -68.81%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 1.38M, up 48.00% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Metals Australia had annual revenue of 1.78M with 125.19% growth.
Revenue (ttm)
1.38M
Revenue Growth
+48.00%
P/S Ratio
12.17
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
16.83M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 1.78M | 990.92K | 125.19% |
| Jun 30, 2024 | 791.52K | 204.17K | 34.76% |
| Jun 30, 2023 | 587.36K | 545.15K | 1,291.51% |
| Jun 30, 2022 | 42.21K | 36.10K | 590.50% |
| Jun 30, 2021 | 6.11K | 4.46K | 270.48% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| WA Kaolin | 8.80M |
| Arrow Minerals | 102.17K |
| MetalsGrove Mining | 81.29K |
| Alice Queen | 17.29K |
| Venari Minerals NL | 6.85K |
| Magnum Mining and Exploration | -4.15K |
| Cadoux | -37.09K |