Pacific Lime and Cement Limited (ASX:PLA)
0.3600
-0.0050 (-1.37%)
May 25, 2026, 4:10 PM AEST
Pacific Lime and Cement Revenue
Pacific Lime and Cement had revenue of 543.63K AUD in the half year ending December 31, 2025. This brings the company's revenue in the last twelve months to 1.52M. In the fiscal year ending June 30, 2025, Pacific Lime and Cement had annual revenue of 977.67K.
Revenue (ttm)
1.52M
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
203.06
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
308.91M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 977.67K | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | 33.65K | 30.89K | 1,118.76% |
| Jun 30, 2022 | 2.76K | -55.90K | -95.29% |
| Jun 30, 2021 | 58.66K | -90.42K | -60.65% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Red Hill Minerals | 22.99M |
| Amaero | 9.91M |
| Metal Powder Works | 2.72M |
| Northern Minerals | 1.48M |
| Waratah Minerals | 799.88K |
| Cobre | 718.27K |
| Centaurus Metals | 630.74K |
| Canyon Resources | 426.97K |
Pacific Lime and Cement News
- 7 months ago - Pacific Lime and Cement Annual report: H2 2025 - Filings
- 1 year ago - Pacific Lime and Cement Transcript: AGM 2024 - Transcripts