Power Minerals Limited (ASX:PNN)
0.1100
-0.0050 (-4.35%)
Apr 2, 2026, 4:10 PM AEST
Power Minerals Revenue
Power Minerals had revenue of 19.96K AUD in the half year ending December 31, 2025, a decrease of -86.73%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 23.04K, down -80.04% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Power Minerals had annual revenue of 54.83K, down -74.40%.
Revenue (ttm)
23.04K
Revenue Growth
-80.04%
P/S Ratio
1,619.74
Revenue / Employee
1.54K
Employees
15
Market Cap
37.32M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 54.83K | -159.30K | -74.40% |
| Jun 30, 2024 | 214.13K | 116.04K | 118.30% |
| Jun 30, 2023 | 98.09K | 36.74K | 59.89% |
| Jun 30, 2022 | 61.35K | 59.43K | 3,090.22% |
| Jun 30, 2021 | 1.92K | -18.00 | -0.93% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Loyal Metals | 482.00K |
| Mount Ridley Mines | 445.50K |
| Zenith Minerals | 293.00K |
| Carnavale Resources | 178.43K |
| VRX Silica | 129.95K |
| Auris Minerals | 44.00K |
| G11 Resources | 7.50K |
| DeSoto Resources | 1.25K |