TechGen Metals Ltd (ASX:TG1)
0.0230
-0.0020 (-8.00%)
May 26, 2026, 3:54 PM AEST
TechGen Metals Revenue
TechGen Metals had revenue of 13.00K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 83.72% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 44.74K, up 107.12% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, TechGen Metals had annual revenue of 31.74K with 10.67% growth.
Revenue (ttm)
44.74K
Revenue Growth
+107.12%
P/S Ratio
193.26
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
8.65M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 31.74K | 3.06K | 10.67% |
| Jun 30, 2024 | 28.68K | 14.38K | 100.63% |
| Jun 30, 2023 | 14.29K | 6.73K | 89.01% |
| Jun 30, 2022 | 7.56K | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Alvo Minerals | 176.04K |
| Peako | 36.27K |
| Orange Minerals NL | 33.57K |
| Moho Resources | 32.94K |
| Bindi Metals | 9.55K |
| Rincon Resources | 5.63K |
| Rubix Resources | 2.37K |
| Gibb River Diamonds | 743.00 |