Elysian Mineral Exploration Corp (CSE:ELYX)
0.0650
0.00 (0.00%)
May 20, 2026, 9:30 AM EST
CSE:ELYX Market Cap
CSE:ELYX has a market cap or net worth of CAD 923.76 thousand as of May 21, 2026.
Market Cap
923.76K
Enterprise Value
n/a
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.06
Market Cap Chart
Since April 6, 2026, CSE:ELYX's market cap has decreased from 2.88M to 923.76K, a decrease of -67.90%. That is a compound annual growth rate of -100.00%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 12, 2026 | 923.76K | -74.00% |
| Apr 21, 2026 | 3.55M | 63.93% |
| Apr 20, 2026 | 2.17M | - |
| Apr 17, 2026 | 2.17M | - |
| Apr 16, 2026 | 2.17M | - |
| Apr 15, 2026 | 2.17M | - |
| Apr 14, 2026 | 2.17M | -12.86% |
| Apr 13, 2026 | 2.49M | - |
| Apr 10, 2026 | 2.49M | - |
| Apr 9, 2026 | 2.49M | 14.75% |
| Apr 8, 2026 | 2.17M | -24.69% |
| Apr 7, 2026 | 2.88M | - |
| Apr 6, 2026 | 2.88M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Bee Vectoring Technologies International | 1.04M |
| Pegmatite One Lithium and Gold | 1.02M |
| Freedom Gold | 1.00M |
| Global Tactical Metals | 1.00M |
| EGF Theramed Health | 929.33K |
| Plank Ventures | 887.00K |
| Target Metals | 850.68K |
| Highrock Resources | 840.15K |