Gold'n Futures Mineral Corp. (CSE:FUTR)
0.3000
+0.0250 (9.09%)
May 13, 2026, 12:53 PM EST
Gold'n Futures Mineral Market Cap
Gold'n Futures Mineral has a market cap or net worth of CAD 709.15 thousand as of May 15, 2026. Its market cap has decreased by -33.12% in one year.
Market Cap
709.15K
Enterprise Value
739.30K
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.30
Market Cap Chart
Since January 19, 2016, Gold'n Futures Mineral's market cap has increased from 14.03K to 709.15K, an increase of 4,955.25%. That is a compound annual growth rate of 46.25%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 13, 2026 | 709.15K | -70.00% |
| Dec 31, 2025 | 2.36M | 110.59% |
| Dec 30, 2024 | 1.12M | -43.24% |
| Dec 29, 2023 | 1.98M | -74.43% |
| Dec 30, 2022 | 7.73M | -38.64% |
| Dec 31, 2021 | 12.60M | -11.67% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Aloro Mining | 1.15M |
| E2Gold | 1.15M |
| EnviroMetal Technologies | 1.14M |
| Pegmatite One Lithium and Gold | 1.05M |
| International Iconic Gold Exploration | 861.27K |
| Highrock Resources | 840.15K |
| Red Lake Gold | 758.09K |
| Infinico Metals | 732.54K |