Jolt Health Inc. (CSE:JOLT)
0.0700
0.00 (0.00%)
At close: Apr 30, 2026
Jolt Health Market Cap
Jolt Health has a market cap or net worth of CAD 891.01 thousand as of May 1, 2026. Its market cap has decreased by -36.63% in one year.
Market Cap
891.01K
Enterprise Value
895.10K
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.07
Market Cap Chart
Since September 30, 2021, Jolt Health's market cap has decreased from 47.24M to 891.01K, a decrease of -98.11%. That is a compound annual growth rate of -57.95%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| Apr 30, 2026 | 891.01K | -17.65% |
| Dec 29, 2025 | 1.08M | 70.00% |
| Dec 31, 2024 | 636.45K | 64.69% |
| Dec 28, 2023 | 386.45K | -84.67% |
| Dec 29, 2022 | 2.52M | -77.13% |
| Dec 30, 2021 | 11.02M | -76.67% |
| Sep 30, 2021 | 47.24M | - |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Copland Road Capital | 1.44M |
| Genix Pharmaceuticals | 1.22M |
| Adastra Holdings | 1.12M |
| Vencanna Ventures | 1.11M |
| Ovation Science | 960.29K |
| Steep Hill | 889.83K |
| Captor Capital | 801.99K |
| Planet Based Foods Global | 699.71K |