Ultra Brands Ltd. (CSE:ULTA)
0.0300
0.00 (0.00%)
May 11, 2026, 9:04 AM EST
Ultra Brands Market Cap
Ultra Brands has a market cap or net worth of CAD 554.64 thousand as of May 21, 2026. Its market cap has decreased by -40.00% in one year.
Market Cap
554.64K
Enterprise Value
1.21M
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.03
Market Cap Chart
Since April 5, 2018, Ultra Brands's market cap has decreased from 3.67M to 554.64K, a decrease of -84.90%. That is a compound annual growth rate of -20.83%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 7, 2026 | 554.64K | 20.00% |
| Dec 22, 2025 | 462.20K | 150.00% |
| Dec 30, 2024 | 184.88K | -33.33% |
| Dec 29, 2023 | 277.32K | -75.00% |
| Dec 30, 2022 | 1.11M | -85.24% |
| Dec 31, 2021 | 7.51M | 123.22% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 21, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Apr 5, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Loblaw Companies | 70.51B |
| Dollarama | 46.04B |
| George Weston | 35.91B |
| Metro | 18.76B |
| Cult Food Science | 1.21M |
| Astron Connect | 908.14K |
| Pond Technologies Holdings | 855.92K |
| The Yumy Candy Company | 832.20K |