Chalice Mining Limited (ASX:CHN)
1.450
-0.095 (-6.15%)
May 18, 2026, 4:10 PM AEST
Chalice Mining Revenue
Chalice Mining had revenue of 100.00K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 100.00% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to -396.00K.
Revenue (ttm)
-396.00K
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
-1,426.20
Revenue / Employee
-28.29K
Employees
n/a
Market Cap
564.77M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | - | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | 634.00K | 114.00K | 21.92% |
| Jun 30, 2021 | 520.00K | 67.00K | 14.79% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Aeris Resources | 590.62M |
| Aurelia Metals | 387.92M |
| New Murchison Gold | 17.96M |
| Jupiter Mines | 9.45M |
| ioneer | 983.48K |
| European Lithium | 946.12K |
| St George Mining | 102.72K |
| Magnetic Resources NL | 9.11K |
Chalice Mining News
- 3 months ago - Chalice Mining Transcript: RIU Explorers Conference 2026 - Transcripts
- 5 months ago - Chalice Mining Transcript: Investor Update - Transcripts
- 10 months ago - Chalice Mining Transcript: Diggers and Dealers Conference - Transcripts
- 10 months ago - Chalice Mining Transcript: Noosa Mining Investor Conference - Transcripts
- 3 years ago - Chalice Mining (ASX:CHN) shares soar on strong exploration results - TipRanks