Desert Metals Limited (ASX:DM1)
0.0110
+0.0010 (10.00%)
May 14, 2026, 3:11 PM AEST
Desert Metals Revenue
Desert Metals had revenue of 65.78K AUD in the half year ending December 31, 2025, with 760.82% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to 119.42K, up 37.53% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Desert Metals had annual revenue of 100.42K with 110.59% growth.
Revenue (ttm)
119.42K
Revenue Growth
+37.53%
P/S Ratio
59.94
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
7.16M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 100.42K | 52.73K | 110.59% |
| Jun 30, 2024 | 47.68K | 25.06K | 110.73% |
| Jun 30, 2023 | 22.63K | 14.45K | 176.56% |
| Jun 30, 2022 | 8.18K | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Dart Mining NL | 443.88K |
| Arrow Minerals | 102.17K |
| Accelerate Resources | 17.79K |
| Carbine Resources | 15.82K |
| Rokeby Resources | 11.37K |
| Golden Dragon Mining | -2.70K |
| ActivEX | -4.15K |