Image Resources NL (ASX:IMA)
0.0410
-0.0010 (-2.38%)
Apr 2, 2026, 3:58 PM AEST
Image Resources NL Revenue
Image Resources NL had revenue of 22.05M AUD in the half year ending June 30, 2025, a decrease of -72.79%. This brings the company's revenue in the last twelve months to 22.05M, down -42.07% year-over-year.
Revenue (ttm)
22.05M
Revenue Growth
-42.07%
P/S Ratio
0.56
Revenue / Employee
40.37M
Employees
2
Market Cap
45.38M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Dec 31, 2024 | - | - | - |
| Dec 31, 2023 | 119.13M | -52.40M | -30.55% |
| Dec 31, 2022 | 171.54M | -7.31M | -4.09% |
| Dec 31, 2021 | 178.85M | 2.47M | 1.40% |
| Dec 31, 2020 | 176.38M | 30.18M | 20.64% |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| King River Resources | 18.63M |
| Venus Metals Corporation | 310.59K |
| Iron Bear Resources | 8.54K |
| G11 Resources | 7.50K |
| Rapid Critical Metals | 1.81K |
| Lefroy Exploration | -17.00K |
| Lachlan Star | -27.09K |
| Andromeda Metals | -229.45K |