Nova Minerals Limited (ASX:NVA)
0.6550
-0.0450 (-6.43%)
Apr 28, 2026, 4:10 PM AEST
Nova Minerals Revenue
Nova Minerals had revenue of 323.00 AUD in the half year ending December 31, 2025. This brings the company's revenue in the last twelve months to -1.66M. In the fiscal year ending June 30, 2025, Nova Minerals had annual revenue of -1.66M.
Revenue (ttm)
-1.66M
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
-192.79
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
319.25M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | -1.66M | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | 47.42K | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Syrah Resources | 50.04M |
| Red Hill Minerals | 22.99M |
| Amaero | 9.91M |
| Metal Powder Works | 2.72M |
| Centaurus Metals | 630.74K |
| Canyon Resources | 426.97K |
| Orion Minerals | 345.00K |
| Tungsten Mining NL | 85.50K |
Nova Minerals News
- 15 days ago - Nova Minerals Appoints Ashlie Thorburn As New CFO - Nasdaq
- 15 days ago - Nova Appoints New Chief Financial Officer - GlobeNewsWire
- 15 days ago - Nova Minerals Appoints Ashlie Thorburn As CFO - Nasdaq
- 5 weeks ago - Nova Minerals CEO to Present at the Emerging Growth Conference - GlobeNewsWire
- 6 weeks ago - Nova Winter Freight Haul Underway - GlobeNewsWire
- 7 weeks ago - Nova Announces Further High-Grade Gold Discovered at RPM - GlobeNewsWire
- 2 months ago - Nova Confirms New Gold-Copper System Developing at West Wing - GlobeNewsWire
- 3 months ago - Nova Confirms Higher-Grade Starter Pit Potential within the 4.05 Moz Pit-Constrained Korbel Gold Deposit - GlobeNewsWire