Peninsula Energy Limited (ASX:PEN)
0.3650
-0.0150 (-3.95%)
May 21, 2026, 11:59 AM AEST
Peninsula Energy Revenue
Revenue
n/a
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
n/a
Revenue / Employee
n/a
Employees
63
Market Cap
169.96M AUD
Revenue Chart
* This company reports financials in USD.
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | - | - | - |
| Jun 30, 2024 | 11.87M | -28.53M | -70.63% |
| Jun 30, 2023 | 40.40M | 22.10M | 120.77% |
| Jun 30, 2022 | 18.30M | 8.53M | 87.21% |
| Jun 30, 2021 | 9.78M | 3.70M | 60.83% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Boss Energy | 109.62M |
| Energy Resources of Australia | 58.87M |
| Elevate Uranium | 1.11M |
| Alligator Energy | 1.11M |
| Energy Metals | 116.51K |
| Bannerman Energy | 13.00K |
| Adavale Resources | 421.00 |
| Berkeley Energia | -439.00K |
Peninsula Energy News
- 7 days ago - Uranium play Peninsula Energy in $40m cash call - The Australian Financial Review
- 7 days ago - Peninsula Energy Slides: Investor presentation - Filings
- 2 months ago - Peninsula Energy Transcript: JMM & Tribeca Nuclear Energy Forum 2026 - Transcripts
- 2 months ago - Peninsula Energy Quarterly report: H1 2026 - Filings
- 4 months ago - Peninsula Energy Earnings release: Q2 2026 - Filings
- 7 months ago - Peninsula Energy Earnings release: Q1 2026 - Filings
- 8 months ago - Peninsula Energy Transcript: EGM 2025 - Transcripts
- 8 months ago - Peninsula Energy Annual report: H2 2025 - Filings