Boss Energy Limited (ASX:BOE)
1.270
-0.050 (-3.79%)
May 18, 2026, 4:11 PM AEST
Boss Energy Revenue
Boss Energy had revenue of 81.82M AUD in the half year ending December 31, 2025. This brings the company's revenue in the last twelve months to 109.62M, up 129.36% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Boss Energy had annual revenue of 75.60M.
Revenue (ttm)
109.62M
Revenue Growth
+129.36%
P/S Ratio
4.81
Revenue / Employee
876.94K
Employees
125
Market Cap
527.21M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 75.60M | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | - | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Paladin Energy | 362.08M |
| Energy Resources of Australia | 58.87M |
| Elevate Uranium | 1.11M |
| Alligator Energy | 1.11M |
| Energy Metals | 116.51K |
| Bannerman Energy | 13.00K |
| Berkeley Energia | -439.00K |
| Deep Yellow | -2.28M |
Boss Energy News
- 18 days ago - Boss Energy Earnings Call Transcript: Q3 2026 - Transcripts
- 3 months ago - Boss Energy price target lowered to A$1.60 from A$1.75 at Jefferies - TheFly
- 3 months ago - Boss Energy downgraded to Underperform from Sector Perform at RBC Capital - TheFly
- 3 months ago - Boss Energy Earnings Call Transcript: Q2 2026 - Transcripts
- 4 months ago - Boss Energy initiated with a Sell at Goldman Sachs - TheFly
- 5 months ago - Boss Energy Transcript: Status Update - Transcripts
- 7 months ago - Boss Energy Earnings Call Transcript: Q1 2026 - Transcripts
- 10 months ago - Boss Energy Transcript: Diggers & Dealers Mining Forum 2025 - Transcripts