Prospect Resources Limited (ASX:PSC)
0.3050
+0.0100 (3.39%)
Mar 31, 2026, 4:10 PM AEST
Prospect Resources Revenue
Revenue
n/a
Revenue Growth
n/a
P/S Ratio
n/a
Revenue / Employee
n/a
Employees
n/a
Market Cap
248.28M
Revenue Chart
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | - | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | - | - | - |
| Jun 30, 2021 | 417.00K | 48.00K | 13.01% |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| OM Holdings | 953.95M |
| Amaero | 9.91M |
| Metal Powder Works | 2.72M |
| Northern Minerals | 1.48M |
| Waratah Minerals | 799.88K |
| Boab Metals | 790.95K |
| Energy Transition Minerals | 587.00K |
| Canyon Resources | 426.97K |
Prospect Resources News
- 6 weeks ago - First Quantum-backed copper hopeful Prospect Resources seeks $40m - The Australian Financial Review