Refined Energy Corp. (CSE:RUU)
0.3950
-0.0100 (-2.47%)
May 1, 2026, 12:36 PM EST
Refined Energy Market Cap
Refined Energy has a market cap or net worth of CAD 21.44 million as of May 1, 2026. Its market cap has increased by 135.69% in one year.
Market Cap
21.44M
Enterprise Value
20.22M
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.40
Market Cap Chart
Since July 18, 2018, Refined Energy's market cap has decreased from 38.34M to 21.44M, a decrease of -44.07%. That is a compound annual growth rate of -7.19%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| Apr 30, 2026 | 21.44M | -18.67% |
| Dec 31, 2025 | 26.37M | 333.29% |
| Dec 31, 2024 | 6.09M | 112.44% |
| Dec 29, 2023 | 2.86M | -70.89% |
| Dec 30, 2022 | 9.84M | -26.29% |
| Dec 31, 2021 | 13.35M | 186.67% |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jul 18, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| FLUENT | 26.04M |
| LIR Life Sciences | 15.33M |
| Promino Nutritional Sciences | 7.04M |
| Grey Matters Health | 2.44M |
| Aequus Pharmaceuticals | 663.17K |
| Adaptogenics Health | 327.95K |
| Nirvana Life Sciences | 229.23K |
| Digicann Ventures | 120.28K |