Digicann Ventures Inc. (CSE:DCNN.X)
0.0050
0.00 (0.00%)
At close: May 22, 2026
Digicann Ventures Market Cap
Digicann Ventures has a market cap or net worth of CAD 120.28 thousand as of May 22, 2026. Its market cap has decreased by -75.45% in one year.
Market Cap
120.28K
Enterprise Value
902.97K
Revenue
n/a
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.01
Market Cap Chart
Since October 23, 2015, Digicann Ventures's market cap has decreased from 2.83M to 120.28K, a decrease of -95.76%. That is a compound annual growth rate of -25.80%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 22, 2026 | 120.28K | -82.61% |
| Dec 31, 2025 | 691.66K | 287.34% |
| Dec 29, 2023 | 178.57K | -83.41% |
| Dec 30, 2022 | 1.08M | -86.14% |
| Dec 31, 2021 | 7.77M | -81.25% |
| Dec 31, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 29, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Blackhawk Growth | 308.88K |
| Hercules Resources | 276.41K |
| Aquarius Surgical Technologies | 275.99K |
| Credissential | 269.51K |
| Greenrise Global Brands | 258.28K |
| Nirvana Life Sciences | 229.23K |
| NanoSphere Health Sciences | 205.50K |
| MyndTec | 157.62K |