Global Health Clinics Ltd. (CSE:MJRX)
0.0550
-0.0050 (-8.33%)
May 27, 2026, 5:07 PM EST
Global Health Clinics Market Cap
Global Health Clinics has a market cap or net worth of CAD 516.57 thousand as of May 28, 2026. Its market cap has decreased by -82.38% in one year.
Market Cap
516.57K
Enterprise Value
3.36M
Revenue
18.68K
Ranking
n/a
PE Ratio
n/a
Stock Price
0.06
Market Cap Chart
Since January 7, 2016, Global Health Clinics's market cap has increased from 26.24K to 516.57K, an increase of 1,869.00%. That is a compound annual growth rate of 33.21%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 27, 2026 | 516.57K | 83.33% |
| Dec 30, 2025 | 281.76K | 200.00% |
| Dec 20, 2024 | 93.92K | -33.33% |
| Dec 28, 2023 | 140.88K | -83.33% |
| Dec 28, 2022 | 845.29K | -79.97% |
| Dec 30, 2021 | 4.22M | -45.44% |
| Dec 10, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 31, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 22, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| Jolt Health | 1.02M |
| Ovation Science | 960.29K |
| Genix Pharmaceuticals | 918.36K |
| Planet Based Foods Global | 874.63K |
| Captor Capital | 767.13K |
| Global Hemp Group | 697.68K |
| Optimind Pharma | 515.74K |
| Xebra Brands | 420.72K |