Paladin Energy Ltd (ASX:PDN)
11.05
+0.60 (5.69%)
May 22, 2026, 11:52 AM AEST
Paladin Energy Revenue
Paladin Energy had revenue of $70.70M USD in the quarter ending March 31, 2026, with 15.96% growth. This brings the company's revenue in the last twelve months to $248.50M, up 79.77% year-over-year. In the fiscal year ending June 30, 2025, Paladin Energy had annual revenue of $177.68M.
Revenue (ttm)
$248.50M
Revenue Growth
+79.77%
P/S Ratio
12.97
Revenue / Employee
$496.99K
Employees
500
Market Cap
4.70B AUD
Revenue Chart
* This company reports financials in USD.
Revenue History
| Fiscal Year End | Revenue | Change | Growth |
|---|---|---|---|
| Jun 30, 2025 | 177.68M | - | - |
| Jun 30, 2024 | - | - | - |
| Jun 30, 2023 | - | - | - |
| Jun 30, 2022 | 4.70M | 1.72M | 57.45% |
| Jun 30, 2021 | 2.99M | - | - |
| Jun 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Jun 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Revenue Definition
Revenue, also called sales, is the amount of money a company receives from its business activities, such as sales of products or services. Revenue does not take any expenses into account and is therefore different from profits.
Full DefinitionRelated Stocks
| Company Name | Revenue |
|---|---|
| Boss Energy | 109.62M |
| Energy Resources of Australia | 58.87M |
| Elevate Uranium | 1.11M |
| Alligator Energy | 1.11M |
| Energy Metals | 116.51K |
| Bannerman Energy | 13.00K |
| Berkeley Energia | -439.00K |
| Deep Yellow | -2.28M |
Paladin Energy News
- 9 days ago - Interim Financial Results - GlobeNewsWire
- 17 days ago - Macquarie Australia Conference Presentation - GlobeNewsWire
- 17 days ago - Paladin Energy Slides: Investor presentation - Filings
- 17 days ago - Paladin Energy Slides: Investor presentation - Filings
- 4 weeks ago - Paladin Energy Earnings Call Transcript: Q3 2026 - Transcripts
- 4 weeks ago - Paladin Energy Earnings release: Q3 2026 - Filings
- 4 weeks ago - Paladin Energy Slides: Q3 2026 - Filings
- 4 weeks ago - Paladin Energy Earnings Call Transcript: Q3 2026 - Transcripts