TC Unterhaltungselektronik AG (FRA:TCU)
0.0330
+0.0010 (3.12%)
Last updated: May 26, 2026, 8:03 AM CET
FRA:TCU Market Cap
FRA:TCU has a market cap or net worth of €149.44 thousand as of May 22, 2026. Its market cap has increased by 134.00% in one year.
Market Cap
149.44K
Enterprise Value
n/a
Revenue
554.20K
Ranking
n/a
PE Ratio
1.32
Stock Price
€0.03
Market Cap Chart
Since September 19, 2001, FRA:TCU's market cap has decreased from 6.95M to 149.44K, a decrease of -97.85%. That is a compound annual growth rate of -14.40%.
Market Cap History
| Date | Market Cap | % Change |
|---|---|---|
| May 25, 2026 | 149.44K | -48.68% |
| Dec 30, 2025 | 291.22K | 90.00% |
| Dec 30, 2024 | 153.28K | -40.00% |
| Dec 29, 2023 | 255.46K | -4.76% |
| Dec 30, 2022 | 268.23K | -77.17% |
| Dec 30, 2021 | 1.18M | 84.00% |
| Dec 30, 2020 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 30, 2019 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 28, 2018 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 29, 2017 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
| Dec 30, 2016 | Upgrade Pro | Upgrade Pro |
Market Capitalization
Market capitalization, also called net worth, is the total value of all of a company's outstanding shares. It is calculated by multiplying the stock price by the number of shares outstanding.
Formula: Market Cap = Stock Price * Shares Outstanding
Full DefinitionRelated Stocks
| Company | Market Cap |
|---|---|
| CCS Abwicklungs AG | 321.93K |
| AdCapital AG | 285.80K |
| Ming Le Sports AG | 277.06K |
| Sociallite US AB | 262.16K |
| Greiffenberger AG | 234.23K |
| bioXXmed AG | 222.93K |
| Sino-German United AG | 216.00K |
| tiscon AG | 200.00K |